Spánek kojenců: 9 až 12 měsíců

Děti v tomto věku spí denně zhruba 14 hodin, z toho noční spánek představuje až 11 hodin. Spánek přes den je obvykle rozdělen do dvou kratších prospání.

Dítě spí

Některé děti jsou spokojené i s menším množstvím spánku, u jiných však kratší doba spánku signalizuje nedostatek spánku s možnými negativními důsledky pro chování a vývoj dítěte (viz článek Potřeba spánku a příčiny nespavosti u kojenců a batolat).

Na konci prvního roku dochází u dítěte k rychlému vývoji jeho psychomotorických dovedností. Dítě se již zpravidla bez problémů přemisťuje po místnosti vlastními silami, rozhoduje o tom, s čím a také s kým si bude hrát. Okolí začíná u dítěte pozorovat některé jeho povahové rysy a temperament. Dítě se stále učí a poznává nové věci a vzrušení z objevů mu často brání v usnutí. Problémy se spánkem mohou být v tomto věku způsobeny také separační úzkostí. Dítě se cítí opuštěné a hlasitě přivolává ty, se kterými se cítí v bezpečí.

Zde je několik rad, jak pomoci dítěti vytvořit si zralejší režim spánku:

  • Dodržujte uspávací rituály. Rituály jsou pro dítě velmi důležité, pomáhají dítěti se zklidnit a připravit se na spánek. V tomto věku se již děti rituálů účastní a vyjadřují svoje potěšení z nich. Rituály mohou zahrnovat koupání, převlékání do pyžamka, poslední večerní kojení, čtení pohádek nebo básniček, zpívání písniček, rozloučení s hračkami, polibek na dobrou noc a mnoho dalších věcí podle osobních zvyklostí. Důležité je provádět rituály každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejném pořadí.
  • Naplánujte si denní režim. Pokud budete dítě ukládat k dennímu i nočnímu spánku každý den zhruba ve stejnou dobu, prospěje to vám i dítěti. Denní režim neznamená plánování dne na minuty, spíše máme na mysli přibližné rozložení činností během dne. Během dne je třeba sledovat u dítěte známky únavy a ukládat ho k spánku ve vhodnou dobu.
  • Umožněte dítěti usínat samostatně. Pokud si dítě v mladším věku vytvoří asociaci mezi nějakou činností (houpání, krmení) a spánkem, je pravděpodobné, že pak bude tuto činnost dlouhodobě vyžadovat při každém usínání, což může být i v tomto věku ještě několikrát za noc. V tomto věku nejčastěji přetrvává asociace mezi kojením a usnutím. Kojenci starší 6 měsíců již noční krmení nepotřebují a záleží pak na mamince, zda se rozhodne dítě nočnímu kojení odnaučit. Odnaučování se neobejde bez pláče, odměnou však bude zdravější spánek dítěte a odpočatá maminka.

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

Zeptejte se na spánek dítěte v diskuzním fóru.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage9to12months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/baby_sleep_(two_to_12_months).html

Související články

Nově založená témata v diskuzi

TP Prosinec 2024

Těhotenství

Poslední příspěvek: 29.4.2024 v 17:06

Jak se udržujete na MD?

Výživa a recepty

Poslední příspěvek: 21.4.2024 v 22:11

Začátek těhotensví

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 9.5.2024 v 14:38

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.