reklama

Kojení jako prevence rakoviny prsu

02. duben 2013

V roce 2002 byla v časopise The Lancet publikována studie o vlivu kojení na riziko rakoviny prsu. Jednalo se o metaanalýzu 47 epidemiologických studií z 30 zemí světa, které zahrnovaly přes 50 tis. žen s rakovinou prsu a téměř 100 tis. žen bez rakoviny prsu.

Podle analýzy porodily ženy, které onemocněly rakovinou prsu, v průměru méně dětí než ženy, které rakovinou prsu neonemocněly (2,2 versus 2,6). Podíl žen, které v životě alespoň po nějakou dobu kojily, byl větší ve skupině žen bez rakoviny prsu (71 % versus 79 %) a především byla u žen s rakovinou prsu výrazně kratší celková doba kojení (9,8 versus 15,6 měsíců).

Z výsledků analýzy vědci odvodili, že vysoký výskyt rakoviny prsu ve vyspělých zemích ve srovnání se zeměmi rozvojovými je ovlivněn nízkým počtem porozených dětí a žádnou nebo krátkou dobou kojení. Ve vyspělých zemích onemocní do 70 let věku rakovinou prsu 5 až 7 žen ze 100, zatímco v rozvojových zemích jsou to pouze 1 až 2 ženy ze 100. Ženy ve vyspělých zemích přitom měly ve sledovaném období v průměru dvě až tři děti, které kojily v průměru 8,7 měsíců (celková doba kojení všech dětí), zatímco v rozvojových zemích porodily ženy v průměru 6 až 7 dětí, které kojily 29,2 měsíců.

Vědci z dostupných dat spočítali, že s každým narozeným dítětem se ženě snižuje riziko rakoviny prsu o 7 % a o další 4,3 % za každý rok kojení dítěte.

-ir-

Doporučit e-mailem

Linka právní pomoci Je vhodné, aby se děti mladší dvou let dívaly na televizi?

Komentáře k článku

  • 1. _Eva_ Reagovat23. 07. 2013 00:55

    Tento vyzkum byl prekonan. Po ukonceni studie z r. 2002 probehlo nekolik dalsich studii, z nichz nevyplynul jednoznacne pozitivni vliv kojeni v ramci prevence rakoviny prau. Vysledky nekterych studii ukazaly jen mirne snizene riziko vyskytu rakoviny prsu u zen, ktere delsi dobu kojily, pricemz jine studie nevykazaly zadny rozdil mezi skupinou zen kojicich a nekojicich. Ochranny vliv kojeni lze sledovat spise u zen hodne dlouho kojicich a s vicero detmi; soucasne tento pozitivni vliv lze sledovat jen u nekterych typu karcinomu prsu. Navic karcinom prsu u mladych zen do 35 let (coz je znacne jina situace nez u zen perimenopauzalnich a starsich) byva diagnostikovan prave v souvislosti s tehotenstvim a/nebo kojenim. Odkaz na shrnuti nejnovejsich poznatku (kveten 2013) zde: http://www.cancer.org/cancer/news/expertvoices/post/2013/05/07/can-breastfeeding-lower-breast-cancer-risk.aspx

  • 2. Mitti Reagovat26. 09. 2013 22:06

    Evo, děkuji za odkaz a shrnutí. Může to tak být, že výrazně větší váhu má počet těhotenství než délka kojení.

Vložit nový komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist