V Pediatric News vyšel v listopadu 2009 článek s názvem Rice Cereal Can Wait, Let Them Eat Meat First (Ať jedí nejdříve maso, rýže může počkat). Článek seznamuje s připravovaným dokumentem Výboru pro výživu Americké pediatrické akademie (AAP), který se má týkat postupu zavádění příkrmů u kojenců. V USA se tradičně jako první příkrm podává rýžová kaše obohacená o železo. Doporučená doba pro začátek zavádění přikrmů je v USA 4. až 6. měsíc, ovšem podstatná část rodin začíná s příkrmy dříve (40 % dětí má ve 4 měsících zaveden alespoň jeden příkrm).
Zástupce Výboru pro výživu v rozhovoru uvádí, že by druhy příkrmů podávaných kojencům měly vycházet z výživových potřeb kojenců a z obsahu živin v potravinách, nikoli z tradice, která nemá vědecký základ. Nový přístup by měl spočívat v upřednostňování potravin, které jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, a dále na vitamíny A, C, D, E a vitamíny skupiny B. Přednost před rýžovou kaší by tedy mělo dostat ovoce a zelenina. Co nejdříve by přitom mělo být do výživy kojenců zaváděno maso (včetně rybího), které je dobrým zdrojem snadno vstřebatelného železa a zinku.
Osobně jsem zvědavá, jakým "vědeckým základem" podpoří Výbor své stanovisko. V knize Caring for Your Baby and Young Child, kterou AAP vydalo loni, totiž autoři uvádějí, že je možné začít jakýmkoli příkrmem (myšleno tedy nejen rýžovou kaší), protože neexistuje vědecký důkaz o tom, že by zavádění jednotlivých druhů příkrmů v určitém pořadí přinášelo dítěti nějakou výhodu.
Současnou snahu AAP ale hodnotím kladně, protože je to poprvé, kdy se někdo chce vážně zabývat tím, jaké příkrmy jsou nejvhodnější na počátku přikrmování.
-ir-
Komentáře k článku
1. Jana Reagovat01. 08. 2010 13:39
Zdravím, jsem si zcela jistá, že pořadí zavádění příkrmů nemá žádný vliv na zdravotní stav dítěte. Také jsem si zcela jistá, že dilema, zda přidat dýni v osmém nebo devátém měsíci věku dítěte, svědčí o nadbytku volného času a nedostatku jiných starostí. Všem maminkám, které toto řeší gratuluji a tiše a zcela upřímně závidím! sestra Jana ;-)
2. Irena Řehová Reagovat01. 08. 2010 13:54
No, jo, Jani, já ten příspěvek o dýni asi smažu :) Taky si spíš myslím, že to nemá na nic vliv, ale zároveň mě mimo jiné napadlo, jestli Američani nemají takový problém s obezitou dětí právě proto, že od dvou měsíců cpou do kojenců sladkou rýžovou kaši, po které oni tak skvěle přibírají a která jim tak chutná. Irena
3. Anonymní Reagovat01. 08. 2010 13:54
Doporučuji pořad Ta naše povaha česká. Vysílali to na dvojce v úterý 9/2 v osm. Je to o současných maminkách a jejich péči o děti.
4. Irena Řehová Reagovat01. 08. 2010 13:55
Zajímavý pořad. Pro ostatní - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/410235100011006-ta-nase-povaha-ceska/. 3 děti jsou asi potřeba k tomu, aby člověk pochopil, že každé dítě je jiné, a že v péči o děti neexistuje žádné optimální řešení, a to ani pro příkrmy :) A ta přeorganizovanost života dnešních dětí je asi fakt. Tlak výrobců a poskytovatelů služeb pro děti je obrovský, takže málokdo odolá.