reklama

Potravinové doplňky mohou mít i negativní účinky

27. srpen 2010

V British Medical Journal byla publikována studie o vlivu užívání vápníku na riziko infarktu myokardu a kardiovaskulárních příhod.

Vápník v tabletách je často užíván staršími lidmi jako prevence osteoporózy a studie se zaměřila na jeho možné negativní účinky. Vědci provedli metaanalýzu 15 jiných studií, kterých se účastnilo téměř 12 000 osob. Podle autorů metaanalýzy užívání vápníku v tabletách výrazně zvyšuje riziko infarktu. Zvýšené riziko přitom podle vědců převyšuje přínos užívání vápníku v tabletách jako prevence osteoporózy. Zvýšení rizika infarktu se neprojevilo u lidí, kteří přijímali vysoké dávky vápníku z potravy (např. mléka).

Studie byla po publikování podrobena poměrně velké kritice, zejména s ohledem na výběr studií pro metaanalýzu a způsob zpracování dat. Odborníci však oceňují snahu autorů o nový pohled na potravinové doplňky. Zajímavé jsou podle mého názoru dva poznatky, které v diskuzích zazněly:

  • potravinové doplňky jsou dnes užívány masově, přitom jejich proklamované kladné účinky jsou často jen spekulacemi (nejsou vědecky ověřené) a negativními účinky se nikdo nezabývá,
  • vitamíny a minerály ve formě potravinových doplňků nejsou plnou náhradou živin získaných z potravy, tělo je zpracovává jinak a účinky na zdraví mohou být také jiné.

-ir-

Doporučit e-mailem

BabyKlokánci - pomoc předčasně narozeným dětem Vliv načasování podvazu pupečníku na stav matky a dítěte po porodu (analýza WHO)

Komentáře k článku

Zatím nejsou vloženy žádné komentáře.

Vložit nový komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist