reklama

Ty brambory chutnají nějak divně

03. prosinec 2009 U příkrmů, které obsahují brambory, mám uvedenou poznámku: Brambory nelze mrazit. Občas se mě některá maminka zeptá, proč se vlastně brambory nemají (nebo nesmí) mrazit.

...protože brambory po zmražení změní konzistenci i chuť, a to výrazně k horšímu. Děti, které jsou jedlíci, to asi snědí i tak, protože neznají správnou chuť brambor, ale nepřipadá mi to vůči nim fér. Změnám v chuti a konzistenci se dá možná zabránit tím, že zmrazíte pyré s trochou oleje a hlavně použijete brambory, které jsou krátce po sklizni. Loňské brambory se v mrazáku zničí téměř jistě.


Hledala jsem, co je příčinou těchto změn, a našla jsem zhruba toto:
Brambory obsahují škrob, který je po uvaření lehce stravitelný, tělo z něj pomocí trávicích enzymů v tenkém střevě získává především glukózu. Po vychladnutí uvařených brambor se však tento lehce stravitelný škrob může změnit v tzv. rezistentní (odolný) škrob, který je svým složením podobný vláknině a který je stejně jako vláknina nestravitelný. Nedokážu posoudit (nemám k tomu dost informací), jestli množství rezistentního škrobu, které takto kojenec přijme např. z ohřívaných nebo rozmrazených brambor, je mu ještě ku prospěchu (i kojenci by měli přijmout zhruba 5 g vlákniny denně) nebo spíše ke škodě (pokud tím výrazně překročí doporučenou denní dávku).

Osobně nesnědené brambory vyhazuju, protože mi nechutnají ani ty ohřívané na druhý den. A jednou jsem zmrazila a rozmrazila bramboračku a už bych to vícekrát neudělala :)

-ir-

Doporučit e-mailem

Maso jako první příkrm Je vodovodní voda vhodná i pro kojence?

Komentáře k článku

Zatím nejsou vloženy žádné komentáře.

Vložit nový komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist