reklama

Tyčinky Kinder Vest - nejhorší výrobek roku

13. říjen 2010 V obchodech teď můžete koupit nový výrobek určený pro děti - slané tyčinky Kinder Vest od firmy Jana Večerková - VEST. Barevný pytlík s tyčinkami, na obrázku Bořek stavitel a nápisy Bez posypu soli, Calcium, Vláknina.

Připadá vám to jako dobrý nápad - přidat vápník a vlákninu do slaných tyčinek? Mně to připadá jako nejhorší druh marketingu zaměřeného na rodiče a děti. Celý obal má vyvolat dojem, že jde o zdravou potravinu, zdravější náhražku za běžné tyčinky, které jsou jinak považovány za nezdravé a pro děti nevhodné kvůli vysokému obsahu soli a v podstatě nulové výživové hodnotě.

Jenže zdravou potravinu nedělá přidaná vláknina, zdravá potravina obsahuje vlákninu sama od sebe v přirozené podobě. To samé s vápníkem nebo kterýmkoli jiným minerálem nebo vitamínem.

A tyhle tyčinky opravdu zdravé nejsou. Jedno balení tyčinek (50 g) obsahuje 199 kcal, což je 17 % denního příjmu energie pro pětileté dítě, a 1 g soli, což je třetina doporučené denní spotřeby soli takto starého dítěte. Pro srovnání obyčejný rohlík o stejné váze má o třetinu nižší kalorickou hodnotu (136 kcal), protože obsahuje méně tuku, a poloviční obsah soli.

A firma VEST se ještě jistí. Pro případ, že by na vás nezapůsobil trik s vlákninou, pořádá navíc soutěž "o super dárky". Když těch tyčinek koupíte kilo (!), dostanete puzzle s Bořkem, když dvě a půl kila, tak vám pošlou společenskou hru s Bořkem. Jedno balení tyčinek stojí 9 Kč, kilo tedy vyjde na 180 Kč. Stejné puzzle s Bořkem jsem našla na internetu za 26 Kč, takže je rozhodně výhodnější si ho koupit v hračkářství než se k němu projíst.

Jana Večerková - VEST získala letos za tyto tyčinky cenu hodnotitelské komise v soutěži o nejlepší výrobky Zlínského kraje. Za sebe můžu říct, že bych tento výrobek spíše nominovala na cenu o nejhorší výrobek roku, kdyby nějaká byla.

-ir-

Doporučit e-mailem

Nápad roku Mohli bychom sklízet úrodu i v zimě...

Komentáře k článku

 • 1. simona Reagovat21. 10. 2010 08:39

  na tyčinkách nikde není napsané, že jsou zdravé. Vlákninu a vápník obsahují, proto je to na nich uvedené. Tento článek je největší blbost, jakou jsem kdy přečetla ;)

 • 2. Irena Reagovat22. 10. 2010 11:54

  Reakce na [1]: Děkuji za komentář, já tam nepíšu, že je to na nich napsané, píšu, že to má vyvolat ten dojem. Nepřidávali tam vlákninu a vápník jen tak, něco to stojí.

 • 3. sarach Reagovat28. 01. 2011 12:52

  Zase jedna,co hledá mouchy úplně na všem.Nejste vegetariánka nebo veganka? Ty, to mají v povaze.Mé děti je milují a je jim úplně jedno, jestli je na nich nějaká soutěž.Kdybych měla v obchodě porovnávat na každém výrobku nutriční hodnoty,tak se zblázním.

 • 4. Mitti Reagovat02. 02. 2011 11:49

  Reakce na [3]: Děkuji za reakci. Mně připadá důležité vědět, co dávám jíst své dceři, proto čtu složení výrobků. A nejraději jí dávám věci, které na sobě vůbec složení uvedené nemají, to mi připadá nejlepší. Vegetariánka ani veganka nejsem, jsem všežravec :)

 • 5. Pavel Reagovat23. 01. 2012 08:18

  Tento článek se mi také moc nelíbí. Podle mě je běžným chováním dětí napodobování chování rodičů a přiznejme si, kolik dětí tyčinky a chipsy jí. Není pak lepší, když je alespoň nějakým způsoben zvýšena jejich nutriční hodnota? Nebylo by i pro dospělé lepší, když už "musí" takovouto potravinu jíst, aby jim co nejméně škodila? Já tento výrobek naopak firmě Vest schvaluji a myslím si, že je to správná cesta vývoje ke zdravějším potravinám. Každý, kdo trochu sleduje potravinářské trendy, tak ví, že většina potravin se dělá čím dál více sladké nebo slané, protože obecně jsou pak výrobky pro konzumenta atraktivnější (kromě těch, co se zajímají o zdravou výživu)....a toto není cesta, kudy by se, podle mě mělo potravinářství ubírat.

 • 6. Lucka Reagovat26. 11. 2012 10:56

  tyčinky obsahují: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E223

Vložit nový komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist